Physiodog Academy

Antiklinický obratel u psa – syndrom propadlého obratle

Hrudní obratel v zadní části hrudní páteře psa je odborně označovaný jako „antiklinický“ obratel.
Nejčastěji je lokalizován jako Th 11 – tedy 11. hrudní obratel, ovšem (zvláště u malých plemen) je možné nalézt antiklinický obratel na pozici Th 10. ( S odkazem na  Royal Veterinary College, Hawkshead Lane, North Mymms, Herts AL9 7TA, UK.)

Tento obratel je důležitým orientačním bodem páteře psa a určuje místo, kde se mění směr trnových výběžků ostatních obratlů. Před antiklinickým obratlem směřují trnové výběžky hrudních obratlů kaudálně (tedy směrem k ocasu psa), za antiklinickým obratlem směřují trnové výběžky hrudních a bederních obratlů kraniálně (tedy směrem k hlavě psa). 
Další důležitou informací je, že antiklinický obratel má nejkratší trnový výběžek, který směřuje přímo nahoru.
Díky všem těmto skutečnostem je Th 11 ( Antiklinický obratel ) často mylně označován za propad páteře či propadlý obratel ! Tato nesprávná „diagnóza“ je ve většině případů prezentována díky nedostatečné znalosti anatomie psa, a často se jedná o zcela zdravou páteř psa!!! V případě vyslovení takového podezření je třeba nechat si ověřit svou hypotézu na RTG snímku u veterinárního lékaře!!

V žádném případě není možné použít techniky k „napravení“ či „vytažení“ údajně propadlého obratle. Repozice obratle neodborným zásahem může znamenat ochrnutí zvířete!
K takovým úkonům, i kdyby byla diagnostika provedena správně a potvrzena, je oprávněný pouze veterinární lékař či profesionální fyzioterapeut zvířat. 
Podobných míst je na páteři psa několik, jedná se o Th 11 a o přechod L6-L7-S1!

Za odbornou konzultaci děkuji MVDr. Musálkovi.

TOPlist